Sık Sorulan Sorular

Güneş enerjisi yatırımlarınızla ilgili aklınıza gelebilecek belli başlı sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

➢ İmalat ve Sanayi Kuruluşları
➢ Alışveriş Merkezleri
➢ Oteller, Rezidanslar ve Okullar
➢ Hayvancılık
➢ Petrol İstasyonları
➢ Seracılık
➢ Sulama
➢ Depolar
➢ Lojistik Merkezleri
➢ Madencilik ve Taş Ocakları
➢ Spor Salonları
➢ Elektrik Tüketen Her Yer!

Mülkünüze güneş enerjisi sistemi kurduğunuzda, elektrik faturalarınızdan tasarruf edersiniz ve ileride yükselen elektrik fiyatlarına karşı kendinizi korursunuz. Ne kadar tasarruf edebileceğiniz bölgenizdeki kullanım oranlarına ve güneş enerjisi politikalarına bağlıdır, ancak nerede yaşadığınızdan bağımsız olarak güneş enerjisine geçmek akıllıca bir yatırımdır.

Diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi güneş enerjisinin de çevresel ve sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Güneş enerjisine geçiş, iklim değişikliğine katkıda bulunan sera gazı emisyonlarını azaltır ve ayrıca sağlık sorunlarına neden olabilecek kükürt dioksit ve partikül madde gibi daha az hava kirleticisine neden olur.

Elektrik için ne kadar ödediğinizi (ve ayda ne kadar elektrik kullandığınızı) öğrenmenin en kolay yolu, elektrik faturanıza bakmaktır. Tam olarak neyi arayacağınızı öğrenmek için IFASolar’in elektrik faturanızı okuma kılavuzunu inceleyin.

Net ölçüm, kamu hizmetlerinin güneş panelleri tarafından üretilen elektrik için güneş enerjisi sistemi sahiplerine kredi vermek için kullandığı sistemdir. Net ölçüm ile yalnızca güneş panellerinizin üretebileceğinin ötesinde kullandığınız elektriği ödersiniz. Net ölçüm politikaları eyaletten eyalete farklılık gösterir – Massachusetts’ten California’ya – bu nedenle ödevinizi önceden yaptığınızdan emin olun.

Araştırmalar, güneş enerjisi sistemleri olan evlerin, güneş enerjisi sistemleri olmayan evlerden daha fazla sattığını göstermiştir. Ancak, mülk değeriniz yalnızca güneş paneli sisteminizi kiralamak yerine sahibi olmanız durumunda artacaktır. Ülkenin çoğu yerinde güneş enerjisine gitmek, mülkünüzün değerini bir mutfak tadilatından daha fazla artıracaktır.

Güneş panelleri gün boyunca güneşin enerjisini emer ve onu doğru akım (DC) elektriğe dönüştürür. Çoğu ev ve işyeri alternatif akım (AC) elektriğiyle çalışır, bu nedenle DC elektriği daha sonra kullanılabilir AC elektriğe dönüştürmek için bir invertörden geçirilir. Bu noktada ya evinizdeki elektriği kullanırsınız ya da elektrik şebekesine geri gönderirsiniz.

Güneş enerjisi sisteminizin üretebileceği güç miktarı güneş ışığına bağlıdır. Sonuç olarak, güneş panelleriniz hava bulutlu olduğunda biraz daha az enerji üretecek ve geceleri hiç enerji üretmeyecektir. Ancak, yüksek elektrik maliyetleri ve finansal teşvikler nedeniyle, bulutlu bir şehirde yaşıyor olsanız bile güneş enerjisi akıllıca bir karardır.

Güneş panelleri güneş ışığını güce dönüştürür, bu nedenle panelleriniz karla kaplıysa elektrik üretemezler. Kar genellikle panellerinizde yapısal sorunlara neden olacak kadar ağır değildir ve çoğu panel belirli bir açıyla eğildiği için kar kayar. Kar birikirse, panellerinizin temizlenmesi kolaydır.

Mülkünüze güneş panelleri kurduğunuzda, yine de şebekeye bağlı olacaksınız. Bu, sisteminiz ihtiyacınız olan tüm gücü üretmediğinde şebekeden çekmenize ve kullandığınızdan fazlasını ürettiğinizde şebekeye geri göndermenize olanak tanır. Pil depolama içeren bir güneş enerjisi sistemi ile şebekeden çıkmak mümkündür, ancak önemli ölçüde daha pahalıya mal olacak ve ev sahiplerinin çoğu için gereksizdir.

Güneş enerjisi sisteminiz pil depolamayı içermediği ve şebekeden tamamen çıkmadığınız sürece, yine de şebekenizden bir fatura alacaksınız. Bununla birlikte, enerji kullanımınıza uygun bir güneş paneli sistemi ile faturanızı önemli ölçüde azaltabilir, hatta borcunuz olan 0 $’ı kesebilirsiniz.

Güneş paneli sisteminiz şebekeye bağlı ise elektrik kesintisi durumunda kapanacaktır. Bu, acil müdahale ekiplerinin ve elektrik tesisatı tamircilerinin, şebekeye güç gönderen panelleriniz tarafından yaralanmasını önlemek içindir. Bununla birlikte, bir pil ile eşleştirildiğinde elektrik kesintisi durumunda yedek güç sağlayan satın alabileceğiniz bazı invertörler vardır.

Güneş paneli sistemleri dayanıklı temperli camdan yapılmıştır ve ürettikleri 25 ila 35 yıl boyunca çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Çoğu durumda, güneş panellerinizi düzenli olarak temizlemeniz bile gerekmez. Bir şey olursa, garanti koşulları şirkete bağlı olsa da çoğu ekipman üreticisi garantiler içerir.

Aslında bir çok ülkede olmasına rağmen Türkiye’de Küçük ölçekli kurulumlar için Güneşe dayalı teşvik ve indirimler çok azdır. Orta ve büyük Ölçekte GES yatırımlarında YEKDEM, KDV teşviği, Avrupa hibeleri ve bazı bakanlık hibeleri mevcuttur. 

Üç güneş enerjisi finansman seçeneği vardır: sisteminizi nakit olarak satın alabilir, sisteminizi satın almak için güneş enerjisi kredisi kullanabilir veya bir güneş enerjisi kiralama/elektrik satın alma sözleşmesi (PPA) imzalayabilirsiniz. IFASolar’in Anında Tahmin Aracı, her bir güneş enerjisi finansman seçeneğinin maliyetlerini ve 20 yıllık tasarruflarını değerlendirmenize yardımcı olabilir; hesaplamaları, çatınızın yanı sıra bölgenizdeki gerçek teklif verilerine dayanmaktadır.

Güneş enerjisi sisteminizi satın alma veya kiralama kararı, güneş enerjisine geçme nedenlerinize bağlıdır. Güneş enerjisi sisteminizin finansal getirilerini en üst düzeye çıkarmakla ilgileniyorsanız, sistemi satın almak muhtemelen sizin için daha iyi bir karardır. Ancak, enerji faturalarınızı azaltmak ve çevreye yardımcı olmak için kolay, bakım gerektirmeyen bir yola öncelik veriyorsanız, güneş enerjisi kiralamayı düşünmelisiniz.

Elektrik faturanızı ödeyebiliyorsanız, güneş enerjisine gidebilirsiniz. Hem güneş kredileri hem de güneş kiralamaları dahil olmak üzere 0 $’lık güneş enerjisi finansmanı seçenekleri, iyi krediye sahip ev sahiplerinin güneş enerjisine giderek elektrik faturalarından tasarruf etmeye başlamalarını kolaylaştırır.

Güneş paneli sistemine sığacak kadar az veya hiç gölge olmayan ve yeterli alana sahip güneye bakan çatılar, güneş enerjisi kurulumu için idealdir. Ancak, çoğu durumda evinizde ideal güneş enerjisi çatısı yoksa geçici çözümler vardır. Tüm seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için mülkünüzü IFASolar’e kaydedin; tüm kurulum teklifleri, gerçek çatınızın görüntülerine dayanmaktadır.

Güneş enerjisi sisteminizin boyutu, yaşadığınız yerdeki hava koşullarının yanı sıra aylık olarak ne kadar elektrik kullandığınıza bağlı olacaktır. İhtiyaçlarınız için en iyi sistem boyutunu belirlemek için geçmiş elektrik faturalarınıza bir göz atın ve lisanslı, önceden taranmış güneş enerjisi tesisatçılarının tekliflerini karşılaştırın.

Güneş enerjisi sistemleri 25 ila 35 yıl dayanabilir ve çatınızı değiştirmeniz gerekirse bunları söküp yeniden takmak maliyetli olabilir. Çatınızın yakın dönemde bakıma ihtiyacı varsa güneş enerjisi tesisatınızı bitirmeden önce tamamlamalısınız. IFASolar’in önceden ekranlanmış güneş enerjisi tesisatçılarından biri, güneş enerjisine geçmeden önce çatınızı değiştirip değiştirmeyeceğinizi size söyleyebilecektir.

Genel olarak güneş panelleri çok dayanıklıdır ve kar, rüzgar ve doluya karşı dayanıklıdır. Güneş enerjisi sisteminizin çeşitli bileşenlerinin farklı zamanlarda değiştirilmesi gerekecektir, ancak sisteminiz 25 ila 35 yıl boyunca elektrik üretmeye devam etmelidir.

Güneş enerjisi sisteminiz varsa, güneş enerjili eviniz yüksek fiyata satılacaktır: araştırmalar, güneş enerjisinin mülk değerlerini artırdığını göstermiştir. Ancak, sisteminizi kiralarsanız, durum böyle değildir. Evinizi satmadan önce kira sözleşmenizi satın almanız veya kira sözleşmesini evin yeni sahibine devretmek için leasing şirketinizle birlikte çalışmanız gerekecektir.

Solar Enerji Destek
Solar Destek
Merhaba; Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?