Santral Yönetimi

Güneş enerji üretiminde gerekli sürdürülebilir üretim için santralin  yönetimi ve verilerin raporlanması hizmetleri kapsamında;

 • Günlük üretim takibi yapılır; aylık müşteriye raporlarız
 • Düzenli panel temizliği yapılır ;verimliliği koruruz.
 • Periyodik bakım yapılır
 • Tüketim izleme kurulur; Tesis sahibine aylık tüketim raporları sunarız.
  ve tüketimden tasarruf yöntemleri sunarız.
 • Mevzuat takibi yapılır ve ilgili alanlarda danışmanlık veririz.

Bakım ve Onarım

Kusursuz işleyen bir GES hedefimizdir.  Bunu sağlamak için fotovoltaik sisteminizin bakımları peryodik olarak yapılmalıdır.  Bakım ve onarım, güneş enerjisi sisteminin mümkün olan en iyi üretimi vermesini sağlamanın en kritik yollarından biridir. IFASolar’da, ürün hasarlarını ve değer düşüklüğünü önleyerek ekipmanın ömrünü iyileştirmek amacıyla tesis altyapısını ve ekipmanını korumak için çalışıyoruz. Bu, güneş enerjisi santralinin işletme ömrü boyunca maksimum miktarda enerji üretmesini sağlayarak müşterilerin ve yatırımcıların çıkarlarını mükemmel bir şekilde korur.

 • Bir güneş enerjisi santrali kurulduğunda, IFASolar’teki mühendisler önleyici bakım için bir program hazırlar. Buna ayarlamalar, temizlik, yağlama, onarımlar, değiştirmeler ve ekipman ömrünün uzatılması dahildir ancak bunlarla sınırlı değildir. O&M personeli yılda en az iki kez kurulum sahasında genel bir denetim gerçekleştirir.
 • Bu inceleme sırasında IFASolar teknisyenleri:
 • Çatı drenajının yeterli olduğundan, çatı drenajlarının tıkalı olmadığından emin olun ve dizinin yakınında su birikintisi belirtisi olmadığını doğrulayın.
 • Çatı geçişlerinin (varsa) su geçirmez olduğundan emin olun
 • Bir yere monte sisteminin temellerinin yakınında zemin erozyonu olup olmadığını kontrol edin
 • Elektrik muhafazalarına yalnızca yetkili personelin erişebildiğini doğrulayın
 • Muhafazaların dışında ve raf sisteminde korozyon olup olmadığını kontrol edin
 • İnverter pedi alanında veya başka bir yerde pislik olmadığından emin olmak için site genelinde temizliği kontrol edin.
 • Dizide gevşek asılı kablo olup olmadığını kontrol edin
 • Dizinin altında hayvan istilası belirtileri olup olmadığını kontrol edin
 • Temel kontrollerin yanı sıra IFAsolar’da önleyici bakımın bir parçası olarak bazı özel kontroller de gerçekleştirilir.
 • Paneller, maksimum miktarda önleyici bakıma ihtiyaç duyar ve temizleme faaliyetleri büyük ölçüde bunların etrafında yoğunlaşır.
 • Temel kontrollerin yanı sıra İFAsolar’da önleyici bakımın bir parçası olarak bazı özel kontroller de gerçekleştirilir.
 • Paneller, maksimum miktarda önleyici bakıma ihtiyaç duyar ve temizleme faaliyetleri büyük ölçüde bunların etrafında yoğunlaşır.

 Panellerin temizliği TDS (toplam çözünmüş katı madde) seviyeleri, su özellikleri ve belirli silme detayları dikkate alınarak yapılır. Türkiye’de, suyun TDS seviyesinin en az milyonda 250 parçanın (ppm) altında olması gerekir. Temizlik yapılırken suyun klor (250 ppm’den az) ve kalsiyum (250 ppm’den az) seviyesi ile elektriksel iletkenliği göz önünde bulundurulur. Su kalitesi, belirlenen standartların korunduğundan emin olmak için altı ayda bir test edilir.

 Temizlik için sert kılları olmayan fırçalar (örneğin fiber fırçalar) kullanılmalıdır. Metal kıllı gibi düşük kaliteli bir fırça, Panellerin cam yüzeyini olumsuz etkileyebilir. Panel üzerine kuş pisliği gibi sert maddelerin yapıştığı bazı durumlarda, mühendisler yüzeyi temizlemek için deterjan kullanırlar. Bununla birlikte, deterjan çok konsantre değildir ve çok yüksek su içeriğine sahiptir.

İFASolar’da ki teknisyenler şu anda otomatik temizleme sistemleri geliştirme sürecindedir. Sprinkle tip temizleme sisteminde, Panelin üzerine nozullar yerleştirilecek ve uzaktan izleme ile sistemi otomatik olarak başlatacak, suyu basınçlandıracak ve Panellerin üzerine dökecektir. Sahaya su kaynağı yerleştirmenin zor olduğu durumlarda özellikle faydalı olacaktır. Ancak, sahada birini görevlendirmekle karşılaştırıldığında bu, temizlemenin daha maliyetli bir yolu olacaktır.

Kapsamlı temizlikten sonra, üretim kapasitesini etkilememek için leke kalmadığından emin olmak için Paneller düzgün bir şekilde silinir. IFASolar tesisin bakımını üstlendiğinden, mühendislerimiz bu bakım çalışmasını kayıt defterine kaydedilir, ve temiz sistemin üretimi önceki üretim değerleriyle karşılaştırılır.

Alman yapımı invertör üreticilerinin çoğu, yılda bir servis yapılmasını önerir. Ancak Türkiye’de diğer ülkelere kıyasla çok daha fazla toz bulunduğundan IFASolar koşullara göre daha sık hizmet vermektedir. Havalandırma bir filtre ile sağlanır ve bu filtrenin sık sık temizlenmesi gerekir. Bu nedenle yüksek kaliteli filtrelerin kullanılması avantajlıdır. Önleyici faaliyetlerin bir parçası olarak mühendislerimiz dizi inverterin voltajını kontrol eder ve periyodik kayıt defterine kaydeder. Bu, varsa voltaj dalgalanmalarının anlaşılmasını sağlar.

Önleyici tedbirler kapsamında erkek ve dişi konnektör boruları arasında boşluk kalmamasını sağlıyoruz. Boyutundan bağımsız olarak herhangi bir boşluk yangına neden olabilir ve Panellere zarar verebilir. Ayrı olarak, çıkış yapanlar, üretim seviyesini aylık olarak çapraz kontrol etmek için ana sayaç referans alınarak eşit veya daha yüksek doğrulukta bir “kontrol” sayacı kurabilirler. Tüm okumalar, %2-3’lük bir düzeltme payı ile aşağı yukarı eşit olmalıdır.

Sahada kurulu gücü megawatt olan trafolar için çalışma sıcaklığı, OTI (yağ sıcaklığı), WTI (sargı sıcaklığı), yağ seviyesi gibi parametreler günlük olarak izlenir. Transformatörde herhangi bir dahili bozulma varsa, günde en az üç kez izlenen bu parametrelere yansır (bu yuvalar sırasında güneş enerjisi en yüksek düzeyde üretildiğinden 11.00, 14.00 ve 16.00’da). Transformatör yılda bir iyice temizlenmelidir. IFASolar, transformatör performansını kontrol etmek için yıllık olarak IR testi ve kablo gerçekleştirir.

Tesisin sorunsuz çalışmasını sağlamak için (yani herhangi bir kapatma olmadan), aynısının düzgün bir şekilde kapatılması gerekir. Aksi takdirde, fareler ve diğer kemirgenler içeri girebilir ve elektrik çarpabilir. Bu da kısa devreye neden olabilir ve tüm tesisi etkileyebilir. Birçok kişi, yüksek basınçlı suyun bile Panellere zarar verebileceğinin farkında değildir. Su akışı çok güçlüyse, ekibimiz çıkışı daha uzak bir mesafeye yerleştirecektir.

Takip ve Optimizasyon

Arızaları tespit etmek ve çalışmasını optimize etmek için bir güneş enerjisi santralinin sürekli olarak izlenmesi gerekir. Aynı işlev yerinde veya uzaktan gerçekleştirilebilir, burada tüm verileri ya invertörden ya da iletişim ekipmanından alırız.

 • Verimliliği artırır
 • Kesintilere Hazırlıklı olunur
 • Sistem optimize edilir
 • Web tabanlıdır
 • Kolay entegrasyon

Bir güneş enerjisi santralinin İşletme ve Bakımının temel taşıdır ve İFASolar bunu başarıyla yapar. Işınlama konusunda denetleme, sinyal ve mesaj gönderme ve ortamdan sinyal almayı içerir. İFASolar olarak, müşterilerimizin güneş enerjisi santrallerinin yüksek düzeyde enerji üretimi elde etmesini beklediklerini anlıyoruz. Bu nedenle, son teknoloji tesis denetim teknolojisi, uçtan uca güneş enerjisi santrali bakım uygulaması (Panellerden trafo merkezlerine) ve üstün performans mühendisliği uzmanlığını içeren yetenekler geliştirdik.

İzleme sistemlerinin bir diğer önemli faydasıdır. Sistem ile entegre alarmlar, uzaktan sorun gidermeyi kolaylaştıran herhangi bir sorunun doğasını verimli ve hızlı bir şekilde tespit eder. Ayrıca, alarmların zamanında ve doğru analizi, herhangi bir artan sorunu önlemek için uzaktan ayarlamalara, eylemlere ve düzeltmelere olanak tanır. Bu özellikler sayesinde sistemde gerekli onarım süresi kısaltılır.

Veri görüntüleme için kullanıcı dostu grafik arayüz ve veri görselleştirme, modern izleme ve denetleme yazılımının göze çarpan özellikleridir. Dinamik gösterge panoları, parametrelerin trendini belirleme ve kendi kendini açıklayan mimik diyagramları sağlayarak veri görselleştirmede en üst düzeyde tutmak işletmecinin ve yatırımcının önem vermesi gereken hususlardan birisidir;  hem normal hem de stratejik bir bakış açısıyla etkili bir şekilde çalışmanıza ve kararlar almanıza yardımcı olur.

Son teknolojik gelişmeler nedeniyle çok kolaylaştı.  İFASolar olarak GES üretiminizi en yüksek seviyede tutmak ile birlikte tüketimlerinizi düşürmek için çalışmalar sunuyoruz.

IFA Solar Sadece üretiminizi optimize etmez aynı zamanda tüketimlerinizi de optimize etmenizi sağlar

İşletmelerdeki Sorunlar

İFA Solar ile

o   Yüksek elektrik faturaları

o   Gereksiz tüketim

o   Reaktif enerji cezaları

o   Fatura doğruluğu

o   Doğru tarife

o   Verimsiz çalışan/problemli cihazlar

o   En çok hangi cihazım tüketiyor

o   İzleyerek ve akıllıca yöneterek minimuma indirin

o   Tespit ederek önleyebilirsiniz

o   Takip ederek önleyebilirsiniz

o   Analize ederek kontrolü sağlayın

o   Tarife değerlendirmesi yapın

o   Tüketimi izleyerek bulun ve ortadan kaldırın

o   Alt kırılımlara bakarak ortaya çıkarın

o   Enerji tüketimi hala sıklıkla göz ardı edilmektedir. Birçok kuruluş enerji tüketimini takip etmiyor ve birincil enerji ihtiyaçları ve verimsizlik alanları hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip değil. Bu nedenle, enerji izleme ile ilgili önemli tasarruf ve operasyonel fırsatlardan vazgeçiyorlar.

o   Enerji izlemesi kullandığınız enerjinin daha fazla farkına varmanıza yardımcı olur. Bu elektrik izlemeneleri (kW olarak ve gerçek zamanlı olarak) evinizin ve işletmenizin tam olarak ne kadar enerji kullandığını size göstermesi sayesinde enerji kullanımınızın çok daha fazla farkında olmanıza yardımcı olur.

Bu düşünce, Smart Energy GB tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen bir anketin sonuçlarıyla da desteklenmiştir. Sorgulanan 10.000 kişiden*, enerji monitörleri olanların %75’i monitörlerinin kendilerini enerji kullanımları konusunda daha bilinçli hale getirdiğini söyledi. Bu, sahip olmayanların% 65’i ile karşılaştırıldı.

o   Enerjiye ne kadar harcadığınız konusunda size daha iyi bir fikir verir.  Enerji monitörleri aynı zamanda enerji kullanımınızı parasal olarak gösterdiğinden, bu gerçekten ne kadar enerji harcadığınızı (şok korku!) anlamanıza yardımcı olur.

Yine, Smart Energy GB anketinin sonuçları bu noktayı destekledi – enerji monitörüne sahip olanların %88’i (%76’sına karşı) enerjiye ne harcadıklarını artık daha iyi anladıklarını belirtti.

o   Çalıtşığını fark etmediğiniz cihazları tespit etmenize yardımcı olurlar! Elektrik monitörlerinin bir başka kullanışlı özelliği de, yanlışlıkla açık bıraktığınız ev aletleri konusunda sizi uyarmalarına yardımcı olmalarıdır.

o   İzlemediğiniz bir şeye verimlilik getiremezsiniz! Enerji monitörünüz enerjiye ne kadar harcadığınızı, hangi saatlerde ve ne sıklıkta kullandığınızı görmenize yardımcı olduğundan, enerji kullanımınızı azaltmak için ne kadar küçük görünürse görünsün olumlu adımlar atmanızı sağlayabilir.

Ampullerinizi kademeli olarak LED’lerle değiştirmekten, klimaları ve diğer cihazları veya komple tesisleri ne zaman çalıştırmanız gerektirdiğine kadar sizi verimli bir hale getirmeye çalışıyoruz.  Enerjiden ve paradan tasarruf etmeniz için yapabileceğimiz birçok küçük değişiklik var.

Solar Enerji Destek
Solar Destek
Merhaba; Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?